Česká republika, ráj pro ženy na mateřské?

Systém mateřské a rodičovské dovolené, který existuje v České republice, je ve světě ojedinělý. V žádném jiném státě ženy nezůstávají se svými dětmi doma déle nežli dva roky. Můžete se o tom dočíst např. v tomto článku.

Než jsem se sama stala ženou na mateřské, byla pro mne představa tří let doma s dítětem úplné peklo. Možná to byl i jeden z důvodů, proč jsem se mateřství tak dlouho bránila. “To nepřežiju”, napadlo mne tolikrát. Neuměla jsem si představit, že 2 či 3 roky strávím doma, péčí o dítě a o domácnost.
Více by mi vyhovoval model, který funguje ve většině států na západ od nás – novopečená maminka zůstává s dítětem pár měsíců, aby si na sebe zvykli a pak hurá zpět do práce.

V mém okolí narážím na různorodé pohledy na délku mateřské dovolené. Zatímco mnoho maminek, se kterými jsem mluvila, je doma „na sto procent“ po několik let a vyhovuje jim to, jiné jsou frustrované, protože cítí, že za ta léta “hloupnou” a jsou izolovány od běžného života.
Znám také takové, co si stěžují na to, že jim stát neumožňuje být doma déle, neposkytuje jim dostatečnou finanční podporu a tak plánují jak počít dalšího potomka vždy tak, aby mezi tím ani na chvíli nemusely zpět do zaměstnání.

Shrňme si tu pár fakt (pozn.:je to z článku uvedeného výše):

  • V některých evropských zemích je mateřská vyšší nežli u nás, ale nenavazuje na ni rodičovská dovolená a tak maminky nezůstávají doma déle, nežli rok.
  • V Austrálii maminky nemají ze zákona nárok na žádný příspěvek.
  • V USA mají maminky 12týdenní mateřskou dovolenou, bez příjmu.
  • Ve Francii se mámy vrací do práce po 3 měsících, jinak přijdou o místo. (Zdroj zde)
  • V, České republice nejbližším, Rakousku trvá mateřská 16 týdnů. Žena bere 100% platu, následná rodičovská trvá do 2 let věku dítěte.
  • V Čechách mají maminky nárok na finanční příspěvek až do 4 let dítěte, to nemá ve světě obdoby.

Od roku 2012 u nás naštěstí zpružněl systém přidělování rodičovského příspěvku. S dítětem může být i otec, délku pobírání a výši příspěvku si lze nejen zvolit, ale také měnit v průběhu čerpání a nárok na něj nezaniká, pokud dítě starší 2 let chodí do školky. Já jsem s touto změnou spokojená.

Protože bych se ráda co nejdříve vrátila zpět do práce a “normálního života”, zvolila jsem si nejrychlejší způsob čerpání příspěvků a syna již od roka zvykám na občasné hlídání a pobyt ve školce. Oběma nám to tak sedí.
Mám za to, že si jako žena, která je v Čechách na mateřské, nemám na co stěžovat. Mám možnost volby – být až 4 roky doma s dítětem, nebo po 2 letech začít opět pracovat.

Skutečně nikde na světě není stát k ženám, které pečují celodenně o své malé děti, tak štědrý, jako u nás. V mnoha zemích de facto neexistuje alternativa k tomu nastoupit po pár měsících po narození dítěte zpět do zaměstnání, zatímco my se můžeme rozhodnout jak dlouho budeme doma “naplno”. Jsou i možnosti, jak při mateřské pracovat.

Co si myslíte vy? Vyhovuje vám systém mateřské a rodičovské dovolené v Česku? Také si myslíte, že je náš systém dobrý? Jste s ním spokojená, nebo vám něco chybí? Myslíte si, že je délka pobírání příspěvku přiměřená? Nebo byste raději, stejně tak, jako já, dříve začaly kombinovat péči o svou ratolest s prací?